„Jeśli chcesz wspiąć się na szczyt,
nie narzekaj, że masz pod górę”

To zdanie stanowi motto książki, która jest dedykowana absolutnie każdemu, kto tylko zechce podjąć trud pracy nad samym sobą, a jednocześnie „wszystkie egoistyczne żądze spali w łagodzących płomieniach ciężkiego treningu”.

Książka „Karate Kyokushin” autorstwa Bogusława Jeremicza to studium treningu kyokushin. Jest to elementarz szkoleniowy dla początkującego karateki, ale i przypomnienie wiedzy dla bardziej zaawansowanych ćwiczących. Publikacja ta nie ogranicza się tylko do przedstawienia zdjęć z technikami karate, daje również możliwość w przystępny sposób zapoznania się z istotą kyokushin karate w treningu tej sztuki walki.

Jest to drugie, rozszerzone wydanie, zawierające ponad 1000 fotografii oraz zbiór niezbędnych informacji teoretycznych i praktycznych o technikach uderzeń, bloków, kopnięć, kata i taktyce walki.

W książce znajdziemy krótką historię powstania karate, filozoficzne podstawy kyokushin karate oraz rys biograficzny jego twórcy Masutatsu Oyama. Dzięki tej pozycji czytelnik ma okazję poznać zbiór zasad panujących w Dojo (miejscu, w którym odbywają się treningi) oraz system stopni i kolorów pasów.

Autor opisuje elementy wchodzące w skład treningu:
• kihon-geiko (trening podstaw: pozycje, uderzenia, kopnięcia, bloki);
• ido-geiko (przykłady zastosowania techniki w ruchu);
• kata i bunkai (układy formalne i wybrane przykłady ich interpretacji);
• taktyka walki (poruszanie, dystans).

Dużym atutem tej książki, który docenią wszyscy trenujący jest bogato ilustrowany opis poszczególnych form kata kyokushin karate:
• Juji kata;
• Taikyoku kata (I, II, III);
• Pinan kata (I, II, III, IV, V);
• Naifanchin kata.

Jeden z rozdziałów autor poświęca w całości kumite (walce) przybliżając czytelnikowi kwestie uniwersalnej pozycji stosowanej podczas walki i opisując sposoby poruszania się. Opisuje on konkretne techniki obrony i ataku, prezentując ich praktyczne zastosowanie. Zwraca również uwagę na najczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu.

Całość zostaje spuentowana w rozdziale zatytułowanym „Iken – siła umysłu”, w którym autor zwraca uwagę na to jak ważną rolę w treningu karate pełni trening mentalny, umiejętność osiągnięcia stanu relaksu i kontrolowania stopnia napięcia mięśni, co umożliwia wykorzystanie potencjału całego ciała i skutkuje wzrostem szybkości oraz siły w trakcie walki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wydatku energetycznego organizmu.

Na ostatnich kartach znajdziemy również słownik terminów japońskich, niezwykle przydatny szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z kyokushin.

JEŚLI TRENUJESZ KARATE, MUSISZ MIEĆ TĘ KSIĄŻKĘ!

Cytaty z książki dostępne w serwisie: Lubimyczytac.pl.


Książka „Karate Kyokushin” jest do nabycia poprzez zamówienia składane na e-mail shihan Bogusława Jeremicza – bogu4@wp.pl, lub u kierowników oddziału PFKK.

Więcej informacji na stronie Polskiej Federacji Kyokushin Karate.