Sosai Masutatsu Oyama po latach praktykowania i sprawdzania siebie również w ekstremalnych próbach nazwał swoje karate – Kyokushin. W 1964 roku ogłoszono powstanie Światowej Organizacji Karate: KYOKUSHINKAI-KAN. Odbyło się to zgodnie z ceremonią obrzędową religii shinto w klasztorze Mitsumine.

Sylwetka Mas Oyama przedstawiana jest w różnego rodzaju książkach, komiksach, a także filmach, w śród których znajduje się produkcja ostatnich lat: „Fighter in the wind”, która przybliża postać twórcy Karate Kyokushin.
Zarys biografii Masutatsu Oyama można znaleźć również w Wikipedii.

Znak kanji który widnieje na karate-gi został stworzony przez mistrza kaligrafii – Haramotoki, przyjaciela Oyama. Symbol ten stanowi połączenie trzech znaków:

W pierwszym roku powstania nowej organizacji kyokushin musiało sprostać nowym wyzwaniom, jakie zaczęto nań nakładać. Organizacja Muay Thai (boks tajlandzki) jako pierwsza rzuciła wyzwanie japońskiemu karate w celu zmierzenia się. Wyzwanie to zostało bez wahania przyjęte przez „Dojo Oyama”.
Do Tajlandii wyjechali najlepsi z karateków: Tadashi Nakamura, Kenji Kurosaki, Akio Fujihira. Zwycięstwo w dwóch pojedynkach przyniosło im uznanie i sławę, a co najważniejsze – zaważyło na dalszych losach karate kyokushin, które od tej pory stało się jedną z najsławniejszych sztuk walki.

Do Honbu Dojo (miejsca w którym uczył M. Oyama) zaczęli przyjeżdżać uczniowie z całego świata. W 1965 roku odbył się pierwszy obóz zimowy na górze Mitsumine. Wydana została książka „This is karate”, która po sukcesie wydanej w 1958 roku „What is karate”, stała się bestsellerem. Steve Arneil jako pierwszy z uczniów M. Oyama zaliczył test 100 kumite.
Na całym świecie zaczęły powstawać oddziały „Dojo Oyama”. Pierwszy powstał w 1958 roku na Hawajach, a jego założycielem był pierwszy uchi deshi (osobisty uczeń) Oyama – shihan Bobby Lowe. Od tego momentu karate Oyama pozyskiwało coraz większe rzesze zwolenników. Począwszy od 1969 roku corocznie odbywały się w tej dziedzinie Mistrzostwa Japonii, a od 1975 roku raz na cztery lata – Mistrzostwa Świata.

Sosai Masutatsu Oyama stworzył sztukę walki, dla której rozwój duchowy był celem ostatecznym. Najważniejsze w karate kyokushin było osiągnięcie równowagi wewnętrznej poprzez ciężki wysiłek i systematyczny trening. Oyama pragnął aby karate było czymś w rodzaju medytacji w ruchu, aby poprzez trening poznawać własne słabości, i starać się je pokonywać.
Dzięki karate kyokushin wielu ludzi uwierzyło we własne siły. Wiara ta daje im motywację do pracy nad sobą i zrozumienie drogi, którą podążają. Sosai Oyama jako mistrz potrafił jednym słowem, jednym zdaniem tchnąć tę wiarę i siłę w każdego człowieka.

Masutatsu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku w Tokio.

„Prawdziwymi mistrzami są ci, którzy potrafią pokonywać trudności życia codziennego, dzięki wytrwałości i sile ducha, które zostały wypracowane w pocie ciężkiego treningu”

– Masutatsu Oyama


W tekście wykorzystano fragmenty: „Karate Kyokushin” – Bogusław Jeremicz, PFKK Gdańsk 2017.