W dniach 28.07-02.08.2020 odbył się XVIII Obóz Letni Polskiej Federacji Kyokushin Karate w Tucholi. W tym roku w szkoleniu uczestniczyli zarówno seniorzy jak i juniorzy zrzeszeni w klubach federacji. W obozie również wzięli udział ćwiczący w Bydgoskiej Szkole Kyokushin Karate. Tegoroczny Obóz był nietypowy. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że na obóz nie mógł przyjechać zaproszony gość z Japonii kaicho Masahiro Kaneko 6dan. W liście przesłanym do uczestników ubolewał nad zaistniałą sytuacją a jednocześnie obiecał jak najprędzej pojawić się na naszym obozie lub innym szkoleniu. Życzył wszystkim uczestnikom udanego obozu i chętnie podpatrywał nas na zdjęciach załączonych w mediach społecznościowych..

Obóz prowadzili shihan Bogusław Jeremicz 6dan i Artur Wilento 5dan branch chief Kyokushin Kenbukai w Polsce. Treningi również prowadzili sensei Michał Okoński 4dan – treningi Bo-Kata, Janusz Drywa 4dan – trening combat karate, Marcin Jeremicz 1dan – trening Bo-Neri.

Jedną z myśli przewodnich było KAIZEN – czyli ciągły rozwój zarówno umiejętności związanej ze sztuką walki jaki rozwój własnej osoby. Shihan Jeremicz często nawiązywał do zasad sztuk walki wywodzących się z tradycyjnych szkół okinawskiego karate a nawet chińskich sztuk walki. To pozwoliło lepiej zrozumieć skąd i czym jest karate.
Podkreślano znaczenie siły całego ciała ZENTAI RYOKU, która bierze się między innymi z pracy środkiem ciężkości TANDEM. Ruch był głównym wyznacznikiem wszystkich treningów. Ćwiczono kata z uwzględnieniem wcześniej przekazanych uwag, co dało efekt zwiększenia dynamiki i jakości wykonania form. Grupa brązowych i czarnych pasów przećwiczyła kata z kijem Oshiro-no-kon a także elementy Bo-Neri. Również nie zabrakło treningu combat, który jeszcze bardziej podkreślał praktyczną stronę treningu karate.

Podczas obozu odbył się również egzamin na stopnie szkoleniowe kyu oraz mistrzowskie dan. W egzaminie brali udział również ćwiczący w naszym klubie. Egzamin na obozie jest bardzo wymagający szczególnie dla zdających na stopnie mistrzowskie.
W egzaminie na czarne pasy wzięło udział 8 zdających, w tym instruktor naszego klubu Mikołaj Trojanek. Przeszedł wszystkie testy i w rezultacie zdał egzamin na stopień ni-dan (2dan) – SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Na stopnie kyu zdali:
Janusz Woda – 7kyu i Andrzej Pawlak – 3kyu.

Również gratulujemy i życzymy Wszystkim dalszej wytrwałości na drodze karate – OSU!