10 stycznia 2019r.  w Bydgoskiej Szkole Kyokushin Karate odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu – junior oraz senior. Wzięli w nim udział ćwiczący w sekcjach klubu z Bydgoszczy, Białych Błot, Trzemiętowa, Łochowa oraz z klubu z Solca Kujawskiego. Głównym egzaminatorem był shihan Artur Wilento 5dan, asystowali również trenerzy z pozostałych sekcji: sensei Mariusz Rudziński 2dan, sensei Mikołaj Trojanek 1dan oraz sempai Andrzej Wnęk 2kyu. Dwa dni później w Toruniu seniorzy przystąpili do egzaminu na wyższe stopnie…

 Egzamin był podzielony na dwie tury: najpierw dla najmłodszych juniorów zdających swój pierwszy egzamin lub kolejny na pomarańczowe pasy, następna dla juniorów zdających na wyższe stopnie i początkujących seniorów.

 W pierwszej turze najważniejszą częścią był test techniczny poświęcony podstawowym technikom karate. Na początkujących czekały również zadania z zakresu ido-geiko ( poruszanie się ) w pozycji klasycznej oraz przejścia w pozycji walki. Wszystko wykonywali dzielnie z pełnym zaangażowaniem.

 W drugiej turze egzamin był bardziej wymagający. Rozpoczął się dynamiczną rozgrzewką, która była równocześnie testem sprawnościowym. Następnie zdający wykonywali techniki w kihon-geiko oraz ido-geiko. Osoby, które podchodziły do egzaminu na 8kyu i wyżej miały do wykonania dodatkowe, trudniejsze i bardziej złożone zadania. Na koniec zostali poproszeni o zaprezentowanie kata, po czym przystąpili do testu kumite.

Osoby, które stawiły się na egzaminie starały się z całych sił pokazać swoje najlepsze umiejętności, jednak specjalnie wyróżnione zostały dwie. Zdały one na dwa stopnie:

 Stopnie junior:  Karolina Kubiak 8/2 kyu oraz Pola Rzeźnikowska 10/2 kyu.

Dwa dni później, 12 stycznia na egzaminie regionalnym seniorzy naszego klubu przystąpili do wymagającego egzaminu na wyższe stopnie.

W Toruniu zdawali: Andrzej Pawlak na 6kyu, Marcin Kawa i Piotr Porębski na 5kyu oraz Julia Żelazek na 1kyu. Więcej informacji na stronie: torunkarate.pl.

Gratulujemy wszystkim! OSU!

Zdjęcia: Ada Sänger