„Jeśli chcesz wspiąć się na szczyt, nie narzekaj, że masz pod górę”

ksiazka-karate-kyokushin-boguslaw-jeremiczTo zdanie stanowi motto książki, która jest dedykowana absolutnie każdemu, kto tylko zechce podjąć trud pracy nad samym sobą, a jednocześnie „wszystkie egoistyczne żądze spali w łagodzących płomieniach ciężkiego treningu”.

Książka „Karate Kyokushin” autorstwa Bogusława Jeremicza to studium treningu kyokushin. Jest to elementarz szkoleniowy dla początkującego karateki, ale i przypomnienie wiedzy dla bardziej zaawansowanych ćwiczących. Publikacja ta nie ogranicza się tylko do przedstawienia zdjęć z technikami karate, daje również możliwość w przystępny sposób zapoznania się z istotą kyokushin karate w treningu tej sztuki walki.

Jest to drugie, rozszerzone wydanie, zawierające ponad 1000 fotografii oraz zbiór niezbędnych informacji teoretycznych i praktycznych o technikach uderzeń, bloków, kopnięć, kata i taktyce walki.

W książce znajdziemy krótką historię powstania karate, filozoficzne podstawy kyokushin karate oraz rys biograficzny jego twórcy Masutatsu Oyama. Dzięki tej pozycji czytelnik ma okazję poznać zbiór zasad panujących w Dojo (miejscu, w którym odbywają się treningi) oraz system stopni i kolorów pasów.

Autor opisuje elementy wchodzące w skład treningu:
• kihon-geiko (trening podstaw: pozycje, uderzenia, kopnięcia, bloki);
• ido-geiko (przykłady zastosowania techniki w ruchu);
• kata i bunkai (układy formalne i wybrane przykłady ich interpretacji);
• taktyka walki (poruszanie, dystans).

Dużym atutem tej książki, który docenią wszyscy trenujący jest bogato ilustrowany opis poszczególnych form kata kyokushin karate:
• Juji kata;
• Taikyoku kata (I, II, III);
• Pinan kata (I, II, III, IV, V);
• Naifanchin kata.

Jeden z rozdziałów autor poświęca w całości kumite (walce) przybliżając czytelnikowi kwestie uniwersalnej pozycji stosowanej podczas walki i opisując sposoby poruszania się. Opisuje on konkretne techniki obrony i ataku, prezentując ich praktyczne zastosowanie. Zwraca również uwagę na najczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu.

Całość zostaje spuentowana w rozdziale zatytułowanym „Iken – siła umysłu”, w którym autor zwraca uwagę na to jak ważną rolę w treningu karate pełni trening mentalny, umiejętność osiągnięcia stanu relaksu i kontrolowania stopnia napięcia mięśni, co umożliwia wykorzystanie potencjału całego ciała i skutkuje wzrostem szybkości oraz siły w trakcie walki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wydatku energetycznego organizmu.

Na ostatnich kartach znajdziemy również słownik terminów japońskich, niezwykle przydatny szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z kyokushin.

JEŚLI TRENUJESZ KARATE, MUSISZ MIEĆ TĘ KSIĄŻKĘ!

Cytaty z książki dostępne w serwisie: Lubimyczytac.pl.


Książka „Karate Kyokushin” jest do nabycia poprzez zamówienia składane na
e-mail shihan Bogusława Jeremicza – bogu4@wp.pl, lub u kierowników oddziału PFKK…

Więcej informacji na stronie Polskiej Federacji Kyokushin Karate.