W dniach 30.07 – 4.08.2013 odbył się X Obóz Letni Polskiej Federacji Kyokushin Karate. Gościem specjalnym był Nicholas Pettas, który po raz drugi miał okazję przekazywać swoją wiedzę na temat treningu sztuk i sportów walki oraz treningu crossfit w naszym kraju. W szkoleniu wzięła udział liczna grupa ćwiczących w klubach PFKK w tym i z naszego klubu. Mariusz Rudziński i Krzysztof Komorowski zdali na stopnie mistrzowskie dan!!..

Obóz był bardzo bogaty w różnego rodzaju formy ćwiczeń. Zajęcia w grupach prowadzili shihan Bogusław Jeremicz oraz sensei Artur Wilento, DariuszJasiakiewicz i Andrzej Poczwardowski.
W tym roku oprócz licznej grupy karate po raz pierwszy osobne zajęcia miała grupa K-1 prowadzona przez Jarosława Rogalę i Adriannę Bieńkowską.
Wszyscy spotykali się na porannym rozruchu i treningach w formule K-1, które prowadził zaproszony gość obozu Nicholas Pettas. W swoich zajęciach zwracał uwagę na trening szybkościowy oparty na biegu i dodatkowych ćwiczeniach crossfit. Każdy trening poparty był dodatkowymi informacjami i szczegółowymi wyjaśnieniami co do sposobu wykonania ćwiczeń i ich efektów.
Nicholas prowadząc zajęcia związane z karate oparł się na tradycyjnym treningu kyokushin z Honbu Dojo, kiedy jako uchi-dechi trenował również pod okiem Masutatsu Oyamy. W czasie zajęć zwracał uwagę na poprawność poruszania się, precyzję i dynamikę wykonania poszczególnych zadań i ćwiczeń.
Prowadząc treningi K-1 pokazywał rozwiązania techniczne związane z atakiem i obroną rąk a także możliwościami wchodzenia i wychodzenia z klinczu. Nie zabrakło również sparingów zadaniowych jak i w pełniejszej formule. Przy wszystkich walkach podkreślane były szczelna obrona i czas reakcji na atak przeciwnika.
Bardzo pouczające było spotkanie z Nicholasem Pettasem wszystkich uczestników obozu, gdzie gość mówił o motywacji zarówno związanej z treningiem i samą walką, ale i wychodząc poza tę dziedzinę. W trakcie rozmowy podawał przykłady sytuacji związanych z jego karierą jako zawodnika zarówno w karate jak i K-1, co również było interesujące, a zarazem świetnie ilustrowało omawiany problem i temat.

W tym roku minęła okrągła X rocznica Obozu Letniego w Tucholi. Podczas uroczystego spotkania shihan Jeremicz wspomniał o początkach tworzenia federacji, ludziach i sytuacjach przełomowych. Wszyscy kierownicy oddziałów oraz osoby szczególnie związane z tworzeniem federacji otrzymali pamiątkowe tabliczki. Jeszcze raz wspomniane zostało zeszłoroczne 50 kumite Andrzeja Poczwardowskiego. Shihan Bogusław Jeremicz od wszystkich czarnych pasów otrzymał podziękowania za pracę i propagowanie wartości karate wraz z bestsellerową pozycją książkową „Legendarni Mistrzowie Karate”. Na zakończenie uroczystości każdy mógł poczęstować się kawałkiem okazyjnego tortu.
    Jednym z najważniejszych punktów obozów jest zawsze egzamin na czarne pasy. W tym roku egzamin odbiegał od znanych do tej pory. Test składał się z kilku części: teoretycznej gdzie kandydaci wykazywali się wiedzą ogólną i praktycznej. W części praktycznej zdający prezentowali technikę w kihon-geiko, ido-geiko i kata. Właściwie to co zawsze jest wymagane podczas takiego egzaminu. Niemniej forma prowadzenia i dodatkowe zadania zmuszały kandydatów na kolejne stopnie do wychodzenia poza standardowy schemat ćwiczeń, koncentrację i pokazanie najwyższych umiejętności. Nie każdy tę próbę przeszedł pomyślnie. Kolejnego dnia test kumite – walki w formule knock-down i K-1. Zdający na sandan dodatkowo przeszli test moto-dachi. Zupełnie nowym elementem było temashiwari tuż po zakończonym kumite. Każdy miał do rozbicia trzymane deski techniką seiken-tsuki i mawashi-geri. W zależności od stopnia im wyżej tym ilość złamanych desek była większa. Test wypadł pomyślnie dla większości.
Egzaminy na stopnie mistrzowskie – czarne pasy zaliczyło 16 osób w tym Mariusz Rudziński na 2dan i Krzysztof Komorowski na 1dan – serdeczne gratulacje!!!

Równolegle w trakcie obozu odbywał się kurs dla instruktorów sportu karate. Krzysztof Komorowski zdobył również uprawnienia instruktorskie.