W dniach 19-24 lipca 2004 roku odbył się Obóz Letni Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do w Tucholi. Gościem specjalnym był kancho Hatsuo Royama 9 dan – prezydent Światowej Organizacji Kyokushin-kan Karate-do. Na zaproszenie sensei Bogusława Jeremicza przyjechali również shihan Masahiro Kaneko 5dan, który już po raz 4 odwiedził nasz kraj oraz shihan Makoto Nakagawa 5dan i shihan Kunio Ishizawa 4dan. W treningach z Kancho uczestniczyli karatecy z całej Polski skupieni w Organizacji Kyokushin-kan ale również i inni chcący zapoznać się z wiedzą, postacią i umiejętnościami Mistrza. W obozie również uczestniczyli członkowie naszego klubu..

Każdy dzień zaczynał się i kończył ćwiczeniami Ritsu-zen, czyli Zen na stojąco. Kancho oraz pomagający mu shihan podkreślali potrzebę tych ćwiczeń jako treningu głównie mentalnego, ale również i fizycznego. Podkreślali także przenikanie i uzupełnianie się elementów Iken i ćwiczeń karate. Podczas tych zajęć zaskoczyła naszych gości szybkość przyswajania wiedzy i posiadane już umiejętności, więc bez wahania nauczali trudniejszych form Iken.
Treningi przedpołudniowe i popołudniowe poświęcone zostały doskonaleniu Kihon-geiko i poszerzeniu Ido-geiko jako podstawy oraz ćwiczeniu kata głównie Pinan wraz z odpowiednim Bunkai, co pomogło lepiej zrozumieć istotę ruchów i kombinacji technik w formach kata. Również kancho demonstrował kilka przykładów wykorzystujących techniki Aiki w ćwiczeniach samoobrony, które również wszyscy trenowali.
Głównym założeniem wszystkich ćwiczeń było zachowanie pewnej i stabilnej pozycji, praca balansem ciała i umiejętne przemieszczanie środka ciężkości z zachowaniem równowagi. Praktycznie każde zadanie związane z karate, czy ćwiczenie Iken przenoszone było na fragmenty lub sytuacje w walce.

Kancho często zwracał uwagę na to, że karate to nie jest sport czy biznes i trzeba podejść do tej sztuki przede wszystkim z sercem. Podkreślał także, że „Karate zaczyna i kończy się ukłonem”.
Podczas otwartego spotkania z uczestnikami obozu Kancho opowiadał o historii kyokushin, postaci Sosai Mas. Oyama oraz o sobie. Bardzo chętnie odpowiadał na zadawane pytania choć niekiedy były trudne. Pytania również dotyczyły samego treningu, nowej organizacji i innych nie związanych z karate.
W piątek i sobotę odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu oraz mistrzowskie dan. Podczas egzaminu Kancho krytycznie podchodził do umiejętności zdających egzamin. Zwracał szczególną uwagę na postawę ćwiczących ich umiejętności techniczne i serce wkładane w ćwiczenia. Podobał mu się hart ducha i umiejętności walki choć miał uwagi co do postaw i umiejętności niktórych zdających..
W egzaminie na czarny pas wziął udział Mariusz Rudziński. Do tej pory ćwiczył i reprezentował klub z Torunia. Od teraz już jako instruktor klubu w Bydgoszczy. Mariusz Rudziński zdał egzamin na stopień shodan – 1dan. To pierwszy czarny pas w naszym klubie – serdeczne gratulacje!!

Oboz tuchola 2004