Seminarium Kumite w Wałczu odbyło się 26.02-01.03.2009. Tegoroczne seminarium było jednocześnie V rocznicą utworzenia Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Na szkolenie przyjechała rekordowa liczba uczestników ze wszystkich klubów PFKKK. Również gościliśmy na seminarium japońskich mistrzów, którzy od początku funkcjonowania organizacji kyokushinkan w Polsce przekazują swoją wiedzę podczas obozów letnich: shihan Masahiro Kaneko 5dan i Kunio Ishizawa 4dan. Całość poprowadził shihan Bogusław Jeremicz 5dan. Japońskim instruktorom towarzyszyli Yusuke Fujii 2 dan Mistrz Japonii, Yusuke Nakagawa 2dan i Toshio Matsuzaki 1dan, który pełnił funkcję tłumacza.

Wszystkie treningi odbyły się w hali sportowej. Poranne zajęcia w większości wypełniały ćwiczenia elementów Iken w tym Ritsu-zen i Hatsuriki. Program treningowy ukierunkowany był na naukę dynamicznej zmiany dystansu  zarówno w obronie jak i ataku z wykorzystaniem całego potencjału ciała. Dla podniesienia efektywności ćwiczeń używano tarcz treningowych oraz rękawic bokserskich.

Ćwiczenia Iken prowadzone przez shihan Ishizawa i Jeremicza uczyły jak wykorzystać całe swoje ciało, aby techniki były jeszcze bardziej skuteczne. Shihan Kaneko przedstawił zestaw ćwiczeń, które przy systematycznym wykonywaniu powinny wpłynąć na dynamikę i swobodę wykonywania technik nożnych. Całość wprowadzanych nowych metod i ćwiczeń podsumowana była w sobotnim sparingu w formule pełno kontaktowej.

W sobotni wieczór odbyła się uroczystość V-lecia PFKK. Wszyscy kierownicy oddziałów obecni na seminarium otrzymali pamiątkowe drewniane tabliczki z wyrytym ręcznie znakiem kanji Kyokushin-kan. Upominki otrzymali również zaproszeni goście z Japonii. Nie obyło się bez wspomnień zarówno ze strony gości jak i uczestników.

Pamiątkową tabliczkę otrzymał kierownik oddziału w Bydgoszczy sensei Mariusz Rudziński.

Zdjęcia również na stronie PFKK.